artykuły
Udostępnij

Pierś – to nie tylko rak

Już niewielka zmiana w piersiach wywołuje często niepokój u pacjentki o to, czy nie jest to złośliwy rak piersi. Na szczęście w większości przypadków zmiany w strukturze piersi mają charakter łagodny, niemniej zawsze warto zasięgnąć opinii swojego ginekologa.

Pierś – to nie tylko rak

Bolesność piersi jest jednym z najczęściej występujących objawów zespołu napięcia miesiączkowego i nie musi być powodem do niepokoju. Często obrzmiałym i bolesnym piersiom w tym zespole towarzyszą obrzęki także innych części ciała (np. twarzy), przygnębienie, bóle głowy czy bezsenność, pojawiające się w drugiej fazie cyklu. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej estrogenów, progesteronu, prolaktyny, testosteronu czy hormonów tarczycy również mogą powodować uczucie obrzmienia i bolesności piersi.

Kiedy tylko jedna pierś jest obrzmiała i obolała, może to świadczyć o toczącym się w niej stanie zapalnym. Szczególnie często stany zapalne i ropnie sutka pojawiają się u kobiet karmiących lub tych, które dopiero niedawno zaprzestały karmienia dziecka. Nie oznacza to jednak, że stan zapalny w piersi nie może pojawić się także w innych okresach życia kobiety. Ból w jednej piersi może być też wynikiem urazu mechanicznego, szczególnie, gdy doszło do uszkodzenia miąższu piersi i martwicy tkanki tłuszczowej.

Zmiana kształtu lub wielkości piersi, niekoniecznie związana z odczuwaniem bólu, powinna być sygnałem do wykonania badania USG u ginekologa. Choć w okresie pokwitania oraz menopauzy może dochodzić do zmian w piersiach z powodu zaburzenia równowagi hormonalnej, może to być niestety także jeden z objawów raka piersi.

Gdy w piersi są guzki

Większość guzków w piersiach, widocznych w mammografii lub wyczuwalnych pod palcami, ma charakter łagodny. Liczne lub pojedyncze zmiany drobnotorbielkowe są najczęściej wynikiem zaburzeń hormonalnych. Szacuje się, że ma je co druga kobieta w wieku 20-60 lat, podczas gdy po 70. roku życia ma je już 90% kobiet.

Mogą one powstawać w wyniku rozrostu końcowych odcinków przewodów mlecznych i mieć formę wykształconych torbieli, wyścielonych prawidłowym nabłonkiem. Możliwe są też zmiany łagodne, powstające w wyniku nawarstwienia nabłonka, prowadzące do wytwarzania nieprawidłowych struktur zrazikowych.

Wśród łagodnych zmian w piersiach wyróżnia się przede wszystkim torbiele, gruczolakowłókniaki, rozstrzenie przewodów wyprowadzających, brodawczaki wewnątrzprzewodowe oraz guzy liściaste. Torbiele powstają w wyniku rozrostu nabłonka przewodów mlecznych i ich zrośnięcia. Z czasem mogą stawać się większe i może z nich rozwijać się nowotwór. Spotykane najczęściej u młodych kobiet gruczolakowłókniaki są najczęściej zmianami dobrze odgraniczonymi i pojedynczymi.

U mniej więcej jednej trzeciej kobiet między 50. a 60. rokiem życia w piersiach obecne są rozstrzenie przewodów wyprowadzających. Choć są to zmiany łagodne, często swoim wyglądem przypominają złośliwe postaci nowotworu piersi. Źródłem niepokoju u młodszych kobiet (między 30. a 50. rokiem życia) są za to często brodawczaki wewnątrzprzewodowe, których jednym z objawów może być krwawy lub surowiczy wyciek z brodawki sutkowej. Brodawczaki rozwijają się zazwyczaj mają postać uszypułkowanego guzka w przewodzie mlekowym. Mają one własne naczynia krwionośne, które w wyniku urazu mogą pękać, dając właśnie krwawą lub surowiczą wydzielinę z brodawki sutkowej.

Zmianą w piersiach, która może z czasem przemienić się w złośliwą postać, są guzy liściaste. Są one stosunkowo rzadkie, bo stanowią około 1% zmian w piersiach. Szybko rosną, dlatego większość z nich ma duże rozmiary, nawet do 15 cm, co powoduje zniekształcenie skóry i brodawki piersi.

 

Na podstawie:

Z. Wronkowski, W. Załucki, Łagodne choroby piersi. „SZ” nr 24-26 (2000)

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.