artykuły
Udostępnij
Tagi

Oddech wcześniaka

Od 85 do nawet 100 procent przedwcześnie urodzonych dzieci na problemy z oddychaniem. Z czego one wynikają i kiedy mijają? W jaki sposób można pomóc maleństwu z bezdechem wcześniaczym?

Oddech wcześniaka

Wcześniaki, czyli dzieci, które przyszły na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży, są narażone na wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, w tym na problem bezdechu. Objawia się on 15-20 sekundowymi przerwami w oddychaniu, a co za tym idzie – spowolnieniem pracy serca (bradykardią) oraz gorszym utlenowaniem tkanek. W przypadku niewdrożenia żadnego sposobu leczenia nawracające bezdechy mogą mieć poważne konsekwencje dla dziecka, w tym prowadzić do niedotlenienia i w ten sposób uszkodzenia narządów czy zmian w ukrwieniu mózgu, co może w przyszłości rzutować na rozwój komórek nerwowych i zdolności poznawcze. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia bezdechu, który zazwyczaj mija po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości do życia poza macicą.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną bezdechu wcześniaczego jest brak pełnej dojrzałości narządowej u dziecka. Mechanizmy oddechowe nie są jeszcze u wcześniaka przystosowane do życia poza macicą: obserwuje się niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego oraz pnia mózgu czy niedostateczną mielinizację włókien nerwowych. Dlatego u niemal wszystkich skrajnych wcześniaków (urodzonych do 28 tygodnia ciąży) oraz u 85% pozostałych przedwcześnie narodzonych dzieci stwierdzane są problemy z oddychaniem. Do ogólnej niedojrzałości dołączyć mogą też inne, współistniejące problemy, jak infekcje bakteryjne czy wirusowe, drgawki, wrodzone choroby metaboliczne czy konsekwencje zażywania przez matkę w ciąży leków.

Leczenie

Celem leczenia bezdechu wcześniaczego jest zmniejszenie pracy oddechowej (aby dziecko mniej męczyło się podczas nabierania oddechu) oraz zwiększenie napędu oddechowego i kurczliwości przepony. W tym celu stosowane są zarówno metody niefarmakologiczne, jak i farmakologiczne.

Utrzymywanie dziecka w pozycji poziomej, leżącej, sprzyja stabilizacji ściany klatki piersiowej i tym samym zmniejsza pracę oddechową. W celu zwiększenia napędu oddechowego, wcześniakowi może być podawany tlen w niskich przepływach. W tym samym celu niekiedy wykonywana jest transfuzja czerwonych krwinek (co dodatkowo wpływa na utlenowanie tkanek) czy stymulacja dotykowa (chodzi o generowanie pobudzającego działania neuronów w środku pnia mózgu). Czasem dodatkowo stosowana jest stymulacja węchowa – wokół dziecka rozpyla się przyjemne zapachy, np. wanilinę (znaną dobrze z cukiernictwa). Związek ten wpływa pobudzająco na nerw węchowy i tym samym sprawia, że dziecko zaczyna oddychać przez nos.

Wśród środków farmakologicznych w leczeniu bezdechu wcześniaczego stosuje się przede wszystkim metyloksantyny, w tym cytrynian kofeiny. Usprawniają one pracę mięśni oddechowych, wpływają na kurczliwość przepony, pobudzają ośrodek oddechowy i zwiększają jego wrażliwość na stężenie dwutlenku węgla oraz rozszerzają oskrzela. Dzięki terapii kofeiną wcześniaki potrzebują krótszej stymulacji mechanicznej i krótszego okresu podawania tlenu. Kofeina podawana od pierwszej doby życia bardzo niedojrzałego wcześniaka (500-1250 g masy urodzeniowej) działa profilaktycznie, zapobiegając występowaniu bezdechów oraz zmniejszając ryzyko zaburzeń neurologicznych w przyszłym życiu.

Działania niepożądane kofeiny

Jak każda substancja aktywna, kofeina ma działania niepożądane. U wcześniaków mogą to być zaburzenia metaboliczne (w tym hiperglikemia, żółtaczka czy niedobory potasu), pobudzenie, drżenie, przyspieszona praca serca, nadciśnienie czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ulewanie się pokarmu, wzdęcia czy zaleganie treści w żołądku). Wiele z nich wynika z niedojrzałości wątrobowego układu enzymatycznego u wcześniaków i w związku z tym długiego okresu półtrwania kofeiny w organizmie dziecka. Dlatego przy niepokojących objawach lekarz może zdecydować się na sprawdzenie, czy u małego pacjenta ilość kofeiny w ciele nie jest zbyt duża.

 

 

Na podstawie:

A. Goryniak et al., Bezdech wcześniaczy – charakterystyka i leczenie. Postępy Biochemii 63 (2) (2017) 151-154

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.