artykuły
Udostępnij

Makrofagi w endometriozie

Jednym z głównych objawów endometriozy, choroby dotykającej około 176 milionów kobiet na całym świecie, jest bardzo silny ból. Brytyjscy naukowcy odkryli rolę, jaką w wywoływaniu bólu w endometriozie odgrywają makrofagi – a to daje nadzieję na stworzenie nowych sposobów leczenia tej jednej z najczęstszych chorób układu rozrodczego u kobiet.

Makrofagi w endometriozie

Endometrioza jest schorzeniem, w którym tkanka endometrium (czyli tkanka wyściełająca jamę macicy) obecna jest nie tylko w macicy, lecz również w innych miejscach, najczęściej na jajnikach, otrzewnej czy jelitach. Endometrium reaguje na zmiany hormonalne, pod wpływem których w odpowiedniej fazie cyklu zaczyna się złuszczać, co doprowadza do krwawienia. Dokładnie tak samo na zmiany stężenia hormonów płciowych reagują ogniska endometrium w pozostałych częściach ciała w przebiegu endometriozy. A to prowadzi do tworzenia się przewlekłych stanów zapalnych oraz torbieli, nazywanych czekoladowymi. Endometrioza wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz niesie ze sobą ryzyko bezpłodności.

Szacuje się, że na endometriozę choruje od 7 do 15% miesiączkujących kobiet, co czyni ją jedną z najczęstszych chorób kobiecych. Choć objawy endometriozy zostały po raz pierwszy opisane już pod koniec XVII wieku, to wciąż niejasne są jej przyczyny. Istnieje kilka teorii, tłumaczących pojawianie się „nadprogramowych” komórek endometrium w ciele, jednak żadna z nich nie została w pełni udowodniona. Dotychczas niejasne pozostawało też to, dlaczego endometrioza silnie boli – tym bardziej, że nie zawsze rozległość zmian przez nią wywołanych koreluje z dolegliwościami bólowymi. Niekiedy niewielkie ogniska endometriozy wywołują silniejszy ból niż masywne zmiany.

Jedyne dostępne dziś leczenie endometriozy polega na chirurgicznym usunięciu ognisk endometrium oraz przyjmowaniu przez pacjentkę terapii hormonalnej, ograniczającej aktywność jajników. Najnowsze badanie naukowców z Warwick Medical School oraz University of Edinburgh daje szanse na stworzenie nowych, niehormonalnych metod walki z bólem, wywołanym przez endometriozę.

Zmienione makrofagi

Badacze, którymi kierowała dr Erin Greaves, udowodnili, że w wywoływanie bólu w endometriozie zaangażowane są zmienione chorobowo makrofagi. Odkrywają one bowiem rolę w stymulowaniu wzrostu i aktywności neuronów w ogniskach endometriozy, co przekłada się na wzmożone odczuwanie bólu.

Makrofagi są krwinkami należącymi do leukocytów. Znane są ze swojej zdolności do dostosowywania się do miejsc, w których są aktywne. W przypadku endometriozy zauważono zwiększoną ilość makrofagów zarówno wokół zmian wywołanych przez endometriozę, jak i w samych ogniskach endometriozy. Pobrane z tych miejsc makrofagi produkowały więcej insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1) w stosunku do makrofagów z innych części organizmu.

Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak IGF-1 wpływa na komórki nerwowe. Okazało się, że stymuluje on wzrost neuronów, a ponadto ma zdolność aktywowania ich funkcji, w tym zwiększonego odczuwania bólu. Duże stężenia IGF-1 badacze oznaczyli również w próbkach płynu z jamy otrzewnej kobiet chorujących na endometriozę. To pokazuje, że makrofagi, gromadzące się wokół zmian w endometriozie, zaangażowane są w zwiększanie wrażliwości na ból u chorujących na nią kobiet. Rzeczywiście kobiety, u których stwierdzano wyższe stężenia IGF-1 w ankiecie oceniały odczuwany przez siebie ból jako dotkliwszy niż kobiety, u których stężenia tego czynnika wzrostu były niższe.

Makrofagi są bardzo powszechnym typem komórek odpornościowych. Dlatego zanim staną się one celem nowych terapii przeciwbólowych w przebiegu endometriozy, muszą być dokładnie zbadane różnice w ich funkcjonowaniu w obrębie ognisk endometriozy oraz w pozostałych tkankach. Niemniej daje to nadzieję na stworzenie leków, które lepiej i bezpieczniej poradzą sobie z bólem, charakterystycznym dla endometriozy.

 

 

Na podstawie:

R. Forster et al., Macrophage-derived insulin-like growth factor-1 is a key neurotrophic and nerve-sensitizing factor in pain associated with endometriosis. The FASEB Journal (2019) fj.201900797R

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.