artykuły
Udostępnij
Tagi

Kolagen w tabletkach

Dużą część rynku suplementów diety stanowią preparaty wspomagające funkcjonowanie stawów. Dostępne są najczęściej w kapsułkach, jednak coraz większą popularnością cieszą się te w saszetkach, liofilizaty doustne, a także tabletki musujące.

 

Kolagen w tabletkach

Jednym z najbardziej popularnych składników zawartych w suplementach wspomagających stawy jest kolagen. Białka kolagenowe to struktury najliczniej budujące organizmy ludzi i zwierząt. Wchodzą w skład tkanki łącznej, skóry, ścięgien, chrząstek, więzadeł, a nawet rogówki, zębów i paznokci. Łącznie, stanowią 1/3 wszystkich białek w organizmach kręgowców. Dotychczas opisano 29 genetycznie odmiennych rodzajów kolagenów, jednakże najchętniej badaną odmianą jest kolagen typu fibrylarnego, ponieważ stanowi on 90% białek kolagenowych w organizmach zwierzęcych. W skład grupy wchodzą następujące typy: I, II, III, V, XI, XXIV oraz XXVII. Natomiast chrząstkę stawową budują połączenia kolagenów typu II, XI, IX lub II, III.

Częstym składnikiem w suplementach diety jest hydrolizat kolagenu. Z uwagi na fakt, że kolagen nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów i jest niekiedy uważany za związek mający niską wartość biologiczną, często stanowi uzupełnienie innych białek. Mimo to jest używany w technologii postaci leku ze względu na bardzo dobrą strawność i tolerancję wśród pacjentów.

Zdaniem wielu naukowców, kolagen w formie hydrolizatu podany doustnie przenika do krwioobiegu i dzięki temu może być z powodzeniem wykorzystywany w celach medycznych. Ponadto badania wykazują, że kolagen ulega kumulacji w chrząstce stawowej, a jego przyjmowanie stymuluje chondrocyty do syntezy makrocząsteczek macierzy pozakomórkowej.

Według statystyk 15% populacji na całym świecie cierpi z powodu bólu związanego z chorobami stawów o różnej etiologii. Do najczęstszych jednostek chorobowych należą reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, zwyrodnienia stawów. Objawy są szczególnie dokuczliwe u ludzi starszych, zawodowych sportowców, pacjentów z nadwagą czy u osób po przebytych urazach. Badania kliniczne wykazały, że doustna suplementacja kolagenu, w dawce 10 g na dobę jest nie tylko bezpieczna, ale skuteczna w redukcji bólu stawowego.

Suplementy diety zawierające kolagen cieszą się dużą popularnością w aptece i są chętnie wybierane przez pacjentów. Badania kliniczne dowodzą jego skuteczności w regeneracji chrząstki i redukcji bólu stawów. Rola farmaceuty to przede wszystkim doradzenie pacjentowi odpowiedniego dla niego suplementu, uwzględniając najdogodniejszy sposób przyjmowania, a także poinformowanie o konieczności stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Literatura źródłowa:

  1. Czubak A.K., Żbikowska H.M.: Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. Ann. Acad. Med. Siles. 68; 4: 245-254, 2014.
  2. Dybka K., Walczak P.: Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Food Chemistry and Biotechnology, Vol 73, No 1058, 2009.
Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.