artykuły
Udostępnij

Irygacje zatok

Zapalenie zatok przynosowych to nieprzyjemna dolegliwość. Może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Ze względu na czas trwania choroby, dzielimy ją na postać ostrą, trwającą do 12 tygodni i przewlekłą, gdy dolegliwości trwają dłużej. Schorzenie to miewa charakter nawrotowy, dlatego ważne jest aby u pacjentów z tą tendencją wprowadzić pewne działania profilaktyczne.

Irygacje zatok

Jedną z opcji profilaktycznych jest regularne czyszczenie nosa i zatok, dzięki czemu zalegająca wydzielina nie jest gromadzona w nadmiarze. W tym celu można zastosować roztwór soli morskiej w atomizerze albo sprayu. Dostępne są dwie opcje stężeń – izotoniczna oraz hipertoniczna. Pierwsza sprawdzi się do codziennego stosowania, gdyż jej stężenie jest neutralne dla błon śluzowych. Opcja druga polecana jest, gdy u pacjenta dominuje uczucie obrzęku i zatkanego nosa. Objętość płynu oraz ciśnienie takich roztworów jest jednak za małe, aby dojść do zatok. Oczyszczeniu ulegają zatem jedyne jamy nosa.

Zestaw do płukania zatok

Kolejną opcją profilaktyczną ale także wspomagającą leczenie już zdiagnozowanego zapalenia zatok są irygacje. Zestaw do płukania można kupić w każdej aptece. Składa się z irygatora oraz zestawu saszetek z NaCl. Samodzielnie w domu można przygotować zarówno izotoniczną jak i hipertoniczną wersję roztworu, który będzie stosowany bezpośrednio do nosa i zatok. Instrukcja wykonania jest bardzo prosta. Wystarczy użyć przegotowanej, ciepłej wody (ale nie gorącej) i rozpuścić w niej określoną ilość saszetek. Jedna porcja, ok 240ml przygotowanego płynu starcza do obustronnego przepłukania nosa i zatok. Niektóre badania wskazują, że efektywne, mechaniczne oczyszczanie ma miejsce dopiero gdy w tym celu zastosujemy 600 ml roztworu.

Płukanie krok po kroku

Zabieg należy wykonywać zgodnie z instrukcją. Po przekrzywieniu i pochyleniu głowy w jedną stronę przykłada się irygator z gotowym roztworem do nozdrza i poprzez nacisk na butelkę, uwalnia się płyn, który wypływa drugim nozdrzem. Następnie strony należy zamienić. Podczas zabiegu pacjent oddycha przez usta. Całość trwa stosunkowo krótko. Irygacje nosa i zatok są bezpieczną opcją i mogą być przeprowadzane także u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Środki ostrożności

Irygacji nosa i zatok nie można przeprowadzać, gdy stwierdza się całkowitą blokadę nosa, przez co wprowadzany roztwór nie mógłby się wydostać. Należy wstrzymać się z zabiegiem także gdy u pacjenta występuje infekcja ucha lub uczucie jego zatkania. W stanach pooperacyjnych zawsze należy skonsultować z lekarzem możliwość samodzielnego stosowania takich metod czyszczenia nosa i zatok. Dodatkowo zaraz po płukaniu nie powinno się wychodzić na dwór, ani nie stosować na godzinę przed snem. Warto także wspomnieć, aby wystrzegać się tzw. domowych mieszanek na bazie soli kuchennej do płukania zatok, jakie preferuje część pacjentów. Saszetki z zestawu zawierają czystą chemicznie postać chlorku sodu i odważoną w celu uzyskania roztworu izotonicznego, czego nie można powiedzieć o soli kuchennej, która często oprócz wzbogacania jodem dodatkowo zawiera substancje przeciwzbrylające.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.