artykuły
Udostępnij

Inhibitory poza apteką

Zgodnie z najnowszym projektem Ministerstwa Zdrowia inhibitory pompy protonowej (IPP) będzie można kupić w sklepach i na stacjach benzynowych. 

 

Inhibitory poza apteką

Do tej pory leki te dostępne były jedynie w aptece. Wcześniej wypisywane z przepisu lekarza, obecnie od kilku lat dostępne są w sprzedaży odręcznej. Czy dobrym i bezpiecznym pomysłem jest poszerzenie dostępu do tych substancji poza aptekę?

Inhibitory Pompy Protonowej

IPP mają ciekawy mechanizm działania. Ulegają wchłonięciu w jelicie cienkim aby finalnie dotrzeć do komórek okładzinowych żołądka. Tam hamują nieodwracalnie enzym odpowiedzialny za ostatnią fazę produkcji kwasu solnego (pompę protonowa H+/K+ - ATPaza). Działanie tych leków polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu w żołądku zarówno spoczynkowego jak i stymulowanego. Substancje z grupy inhibitorów pompy protonowej stosowane są w leczeniu choroby wrzodowej żołądka , dwunastnicy, w zespole Zollingera- Ellisona, owrzodzeń przełyku powstających w wyniku zarzucania treści pokarmowej. Stosuje się je także profilaktycznie, jako „osłona” przy terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Plusy dla pacjenta

Dostępność leków z grupy IPP w sprzedaży pozaaptecznej będzie korzystna dla pacjentów znających te substancje lecznicze. Ich działanie jest skuteczne w leczeniu zgagi, gdy przyjmowane są przez dwa tygodnie. Może być to ułatwieniem na przykład w okresie świąt, gdy wiele potraw zalega ciężko na żołądku powodując niechciane objawy refluksu. Również w przypadku dłuższej, samodzielnej kuracji lekami przeciwbólowymi, dostęp do substancji osłonowej będzie korzystny dla osób o wrażliwym żołądku.

Minusy dostępności IPP poza apteką

IPP jak każde leki posiadają swoje działania niepożądane. Stosowane bez kontroli lekarskiej, zwłaszcza przez osoby zmagające się np. z chorobami podstawowymi układu krążenia mogą poprzez interakcje zaszkodzić pacjentowi. Omeprazol na przykład wydłuża czas półtrwania między innymi warfaryny. Może hamować także wchłanianie digoksyny. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy lek ten będzie bez kontroli przyjmowany przez starsze osoby leczone kardiologicznie. Inną kwestią jest też maskowanie objawów. Coś, co może wyglądać jak zwykła zgaga, może być nieswoistym objawem innych, groźnych chorób przewodu pokarmowego. Zatem przyjmowanie substancji z grupy IPP opóźni dotarcie pacjenta do lekarza i postawienie prawidłowej diagnozy oraz rozpoczęcie właściwej terapii.

Niekorzystna zmiana

W mojej opinii dopuszczenie leków z grupy IPP do sprzedaży pozaaptecznej nie jest korzystną zmianą. Nie są to leki do stosowania doraźnego i krótkotrwałego, a takie powinno być główne kryterium leków jakie możemy kupić poza apteką. Inną kwestią jest sam aspekt finansowy. Kuracja zalecona przez lekarza będzie mniej obciążająca dla kieszeni pacjenta, niż stosowanie tych leków w samoleczeniu. W aptece zawsze istnieje możliwość doradzenia i dopytania pacjenta. Może się okazać, że dana osoba wcale nie potrzebuje stosować tych substancji leczniczych. Kupując jednak w sklepie, czy na stacji benzynowej nie dowie się tego, gdyż nie będzie fachowego personelu, który takiej informacji udzieli.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.