artykuły
Udostępnij
Tagi

Implanty – co warto wiedzieć

Protetyka stomatologiczna, niegdyś opierająca się na protezach, mostach i koronach, dziś staje się implantoprotetyką. Dlaczego implanty to dobre wyjście zarówno przy utracie jednego, jak i wielu zębów? Na co zwracać uwagę przy wyborze implantu i gabinetu implantologicznego?

 

Implanty – co warto wiedzieć

Dane statystyczne są alarmujące: statystyczny Polak po 35. roku życia ma zaledwie 21 własnych zębów (choć powinien ich mieć 32), a co czwarty dorosły zmuszonych jest do noszenia protez zębowych. Rozwiązaniem problemów z brakami w uzębieniu coraz częściej stają się implanty, na których możliwe jest oparcie zarówno protez ruchomych, jak i stałych.

Dlaczego implant?

Na świecie pierwsze implanty stomatologiczne pojawiły się na początku lat 80., a więc niemal 40 lat temu. W Polsce implanty zagościły po 2000 roku, a szczególny rozwój polskiej implantologii obserwowany był w latach 2007-2010.

Przed erą implantów protetyka proponowała pacjentom, którzy stracili jeden ząb, założenie mostu. W klasycznym moście konieczne jest znaczne oszlifowanie sąsiednich zębów tak, aby można było taki most odpowiednio osadzić. Alternatywą do nieodwracalnego szlifowania zdrowych zębów było zakładanie mostów klejonych, których trwałość jednak pozostawiała wiele do życzenia. Dziś optymalnym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu, oszczędzającego sąsiednie zęby i pozwalającego nadal prawidłowo rozkładać się siłom działającym w jamie ustnej.

Wszczepienie implantów jest również dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy utracili więcej niż jeden ząb. Szczególnie, gdy łuk zębowy pacjenta kończy się na przykład na czwórce i brakuje kolejnych zębów w szczęce. Klasyczna protetyka proponuje w takich przypadkach protezy ruchome, które są jednak niewygodne, ponieważ w czasie żucia potrafią się przemieszczać. Alternatywą może być wszczepienie implantów: najlepiej dwóch, na których można oprzeć most.

Protezy całkowite, opierające się na żuchwie, u pacjentów bezzębnych przestają być traktowane jako docelowe rozwiązanie protetyczne. Z badań naukowych wynika, że protezy całkowite nie mają odpowiedniej stabilizacji, czyli siły działające w jamie ustnej mogą powodować przemieszczanie się nawet prawidłowo wykonanej protezy. Alternatywą jest wszczepienie implantów, na których można oprzeć protezę całkowitą. W żuchwie potrzeba przynajmniej 2 implantów (optymalnie są to 4 sztuki), zaś w szczęce przynajmniej 4 implantów (optymalnie 6-8).

Nie warto jednak długo czekać z decyzją o założeniu implantu. Po utracie zęba kości w szczękach zaczynają zanikać. Największy zanik kostny obserwowany jest w pierwszym roku po usunięciu zęba, dlatego jest to najlepszy czas na wszczepienie implanta. Możliwe jest usunięcie zęba i wszczepienie w czasie tej samej wizyty implantu. Od razu zakładana jest też tymczasowa korona zęba, a jeśli proces gojenia się przebiega prawidłowo, to po 3 miesiącach od wszczepienia implantu zakładana jest korona ostateczna – czyli ta, która może wystarczyć pacjentowi na długie lata.

Dlaczego musi być drogi?

Wielu pacjentów od implantów odstrasza cena. W ogólnym rozliczeniu implant jest tańszą alternatywą niż klasyczne mosty lub protezy, których żywotność to zazwyczaj maksymalnie 10-15 lat. Dobrze wykonany implant może przetrwać w szczęce dziesiątki lat. Według badań naukowych, po 20 latach od założenia w szczękach pozostaje 94% procent z implantów.

Implanty warto zakładać w gabinetach korzystających z markowych produktów, a więc takich, o których możemy przeczytać w Internecie w serwisach naukowych, np. Medline/PubMed. Producenci dobrej jakości implantów, podobnie jak firmy samochodowe, dbają o to, aby ich produkty były testowane w niezależnych laboratoriach, bo to najlepsza rekomendacja.

Dlaczego jednak dobre implanty są tak drogie? Ponieważ otrzymanie wysokiej czystości tytanu, stosowanego w renomowanych implantach, nie jest tanie. W implantach gorszej jakości obok tytanu obecne są domieszki innych metali, w tym niklu, chromu i kobaltu, które mogą uczulać. Dobrej jakości implanty nie stanowią też problemu w badaniach metodą rezonansu magnetycznego.

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.