artykuły
Udostępnij

Gojenie jak u dziecka

Zainspirowani naturą naukowcy stworzyli nowy opatrunek, przyspieszający procesy gojenia. Ma być on stosunkowo tani oraz dedykowany w szczególności osobom z cukrzycą, u których zranienia zasklepiają się wyraźnie wolniej niż u zdrowych.

Gojenie jak u dziecka

Do zranień może dochodzić zarówno w zamierzony sposób, np. podczas operacji, jak również podczas przypadkowych zdarzeń. O ile rany pooperacyjne goją się zazwyczaj dobrze, nie dochodzi do zakażeń drobnoustrojami chorobotwórczymi, a brzegi rany są ze sobą połączone poprzez szwy, to rany otwarte powstające w wyniku wypadków potrafią goić się w różnym tempie.

Cały proces gojenia się otwartej rany zaczyna się od wypełnienia jej dna tkanką ziarninową, po czym rana zaczyna się powoli pokrywać komórkami naskórka. W takich przypadkach zastosowanie standardowych opatrunków pasywnie przyczynia się do gojenia się rany, ponieważ plaster czy gaza mają za zadanie tylko utrzymywanie odpowiedniej wilgotności rany oraz zastosowanych leków w okolicach zranienia. Każde zranienie (niezależnie, czy operacyjne, czy przypadkowe) pozostawia na skórze mniejsza lub większą bliznę.

Zupełnie odmiennie procesy gojenia się przebiegają u zarodków. Gdy embrion zostanie zraniony, rana zasklepia się stosunkowo szybko dzięki cienkim filamentom z aktyny, łączącym brzegi rany jak naturalne szwy. Zazwyczaj po zranieniu zarodka nie pozostaje żadna blizna.

Zjawisko tak szczególnego gojenia się ran u zarodków zainspirowało naukowców z University of California w San Francisco do stworzenia nowoczesnego opatrunku, dzięki któremu gojenie się otwartych ran przebiegałoby szybciej niż przy zastosowaniu dziś dostępnych produktów.

Morskie produkty

Bazę dla nowego opatrunku stanowią alginiany, czyli sole kwasu alginowego, budujące ściany komórkowe glonów. Mają one konsystencję żelu, zapewniającego odpowiednią wilgotność środowiska rany. Oprócz alginianów w opatrunku zastosowano termowrażliwy polimer, kurczący się już przy 32 stopniach Celsjusza. Dzięki temu polimerowi możliwe jest szybkie połączenie brzegów rany pod wpływem ciepła skóry pacjenta. Trzecim elementem nowego plastra jest chitozan, wielocukier budujący szkielety zewnętrzne skorupiaków. Jego rolą w opatrunku jest odpowiednie przytwierdzanie układu do zarówno do zdrowej, jak i do zranionej skóry. Zastosowanie chitozanu pozwoliło na uzyskanie aż 17-krotnie lepszego przylepienia nowego plastra do skóry w porównaniu do standardowych plastrów z opatrunkiem.

Ostatnim, czwartym elementem nowego preparatu, stały się nanocząstki srebra. Nanosrebro jest doskonale przebadane pod kątem zastosowań przeciwdrobnoustrojowych i z powodzeniem wplata się je w tkaniny czy umieszcza na powierzchniach antybakteryjnych. Dodatek nanocząstek srebra do nowego opatrunku miał zapewnić sterylność ranie podczas procesu gojenia.

Dotychczas nowy opatrunek został zbadany tylko na zranionych zwierzętach. Udowodniono, że zamknięcie się otwartej rany po zastosowaniu badanego plastra następowało w ciągu 5 dni, podczas gdy organizm myszy potrzebował ponad tygodnia na zasklepienie rany przy zastosowaniu tradycyjnego opatrunku.

Dodatkową zaletą nowego rozwiązania ma być jego cena. Koszt wyprodukowania 1 plastra ma wynosić 14 centów (około 55 groszy). Dla porównania, nowoczesny opatrunek Apligraf o tej samej wielkości (zawierający żywe komórki ułatwiające procesy gojenia) kosztuje aż 154 dolary (ponad 600 złotych).

Twórcy nowego opatrunku chcą ukierunkować badania kliniczne preparatu na leczenie zranień u osób z cukrzycą. U tego rodzaju pacjentów przepływ krwi wokół zranień jest zazwyczaj mniejszy, a komórki skóry namnażają się wolniej, co prowadzi do spowolnienia procesów gojenia się. Jednak zanim nowy, niedrogi opatrunek stanie się dostępny dla cukrzyków, musi przejść żmudne badania kliniczne.

 

 

Na podstawie:

E. Frederick, This embryo-inspired bandage is 17 times stickier than a Band-Aid. Science (2019) DOI: 10.1126/science.aay8671

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.