artykuły
Udostępnij

Gen zawału

Około 2-3 mln lat temu nasi przodkowie stali się długodystansowymi biegaczami. Zmiana ta miała swoją cenę. Mutacja genetyczna, dająca nam większą wytrzymałość, sprawiła też, że jesteśmy bardziej podatni na choroby serca niż inne gatunki zwierząt.

Gen zawału

Takie wnioski przedstawił zespół profesora Ajita Varkiego z University of California w San Diego, badając myszy z wyciszonym genem CMAH.

Zawał u szympansa

Choć otyłość, siedzący tryb życia, współistniejąca cukrzyca, palenie tytoniu oraz tłusta dieta, bogata w czerwone mięso zwiększają wyraźnie ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, to około 15 procent przypadków zawałów serca i udarów mózgu występuje u osób, które nie miały żadnego z wymienionych wyżej czynników ryzyka.

Jednocześnie choroby serca są o wiele rzadsze u innych przedstawicieli królestwa zwierząt. Szympansy, blisko spokrewnione z nami małpy naczelne, nawet jeśli mają wysokie stężenie cholesterolu we krwi i nie są aktywne fizycznie, rzadziej niż ludzie cierpią z powodu schorzeń układu krążenia. Dlatego od wielu lat naukowcy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jako gatunek jesteśmy tak wyjątkowo podatni na zawały serca czy udary mózgu.

Myszy i tłusta dieta

W eksperymencie przeprowadzonym na University of California w San Diego wzięły udział zmodyfikowane genetycznie myszy, u których wyciszono gen CMAH. U ludzi gen ten jest stale inaktywowany, a do tej mutacji genetycznej doszło prawdopodobnie 2-3 miliony lat temu. Gen CMAH odpowiada nie tylko za większą wytrzymałość w czasie długich biegów, ale również za produkcję jednego z kwasów sjalowych. Kwasy te należą do grupy cukrów i są pochodnymi kwasu neuraminowego. Gen CMAH koduje budowę cząsteczki kwasu N-glikoliloneuraminowego (Neu5Gc), który u współczesnych przedstawicieli naszego gatunku odpowiada za wywoływanie procesów zapalnych.

Zmodyfikowane genetycznie myszy, u których gen CMAH podobnie jak u ludzi był nieaktywny, aż dwukrotnie częściej cierpiały z powodu miażdżycy tętnic w porównaniu do zwierząt z grupy kontrolnej. W miażdżycy dochodzi do osadzania się cholesterolu oraz innych substancji wewnątrz naczyń krwionośnych, co może prowadzić do rozwoju różnych chorób układu krążenia, które odpowiadają za co trzeci przypadek śmierci na świecie.

Czerwone mięso, które oskarża się o zwiększanie ryzyka miażdżycy, a zatem też zawału serca i udarów, bogate jest w cząsteczkę Neu5Gc. Dlatego amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się wpływowi diety z dużą zawartością Neu5Gc na zdrowie zmodyfikowanych genetycznie myszy z wyciszonym genem CMAH. Okazało się, że zmienione genetycznie myszy na diecie zawierającej duże ilości Neu5Gc były 2,4-krotnie bardziej narażone na rozwój miażdżycy niż niezmodyfikowane genetycznie myszy karmione dokładnie tą samą karmą.

Autorzy badania uważają, że cząsteczka Neu5Gc dostarczana do ludzkiego organizmu wraz z dietą bogatą w czerwone mięso, jest dla nas niczym koń trojański. Dostając się do naszego ciała (z naturalnym niskim poziomem Neu5Gc) zaczyna siać spustoszenie, ponieważ pobudza zapalną odpowiedź układu odpornościowego. A wiadomo, że utrzymujący się długo stan zapalny (np. w przebiegu otyłości czy cukrzycy) przyczynia się to rozwoju wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia czy nowotworów.

Recenzenci pracy uznali ją za eleganckie rozwikłanie zagadki, nurtującej naukowców od wielu lat. Jednocześnie rozwiązanie wskazuje moment w naszej ewolucji, od którego staliśmy się jako gatunek szczególnie narażeni na schorzenia układu krążenia.

 

Na podstawie:

K. Kawanishi et al., Human species-specific loss of CMP-N-acetylneuraminic acid hydroxylase enhances atherosclerosis via intrinsic and extrinsic mechanisms. PNAS 116 (32) (2019) 16036-16045

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.