artykuły
Udostępnij
Tagi

Gdy nerwy bolą

Ból jest informacją dla organizmu, że coś niedobrego dzieje się w obrębie określonej tkanki. W przekazywaniu tego komunikatu pośredniczą nerwy – jednak zdarza się, że to właśnie one są źródłem bólu. Jakie są najczęstsze nerwobóle i jak sobie z nimi poradzić?

Gdy nerwy bolą

Gdy brak jest widocznych uszkodzeń tkanki, a ból potrafią wywołać czynniki, które w normalnych warunkach go nie powodują (np. powiew wiatru na twarzy, wzięcie oddechu) – prawdopodobnie mamy do czynienia z nerwobólem, czyli neuralgią. W czasie ataku chory odczuwa się palący, kłujący lub nawet rozdzierający ból, zazwyczaj obejmujący również skórę. Często nerwobóle mają charakter napadowy, co oznacza, że kolejne ataki bólu (trwające od kilku sekund do kilku godzin) przedzielone są okresami odpoczynku od bólu. Które nerwy najczęściej dają o sobie znać?

Głowa

Najczęstszą neuralgią jest nerwoból nerwu trójdzielnego. Nerw ten odpowiedzialny jest za unerwienie połowy twarzy i ma trzy gałęzie: szczękową, oczną i żuchwową. Nerw szczękowy odpowiada za unerwienie skóry poniżej szpary powiek oraz powyżej szpary ust, nerw oczny uwrażliwia skórę powyżej szpary powiek oraz boczny obszar nosa, zaś nerw żuchwowy unerwia skórę poniżej szpary ust i skroni.

Ból związany z neuralgią trójdzielną zaczyna się zazwyczaj w tym samym miejscu (np. w dziąsłach, na policzku) i promieniuje wzdłuż jednej z gałęzi nerwu trójdzielnego. Jest rwący lub piekący, trwa zazwyczaj od minuty do kwadransa (choć może trwać dłużej). Liczba napadów bólowych jest różna i zależy od pacjenta, jednak zdarza się, że w ciągu doby ataków może być nawet kilkanaście, głównie w dzień. Czasem podczas napadu bólu obserwuje się u pacjenta drganie mięśni twarzy, łzawienie jednego oka, jednak w przeciwieństwie do udaru – czucie w połowie twarzy się nie zmienia. Ataku bólu mogą samoistnie minąć po kilku dniach lub tygodniach, jednak zdarza się, że ból powraca – nawet po kilku latach.

Objawy bólowe może dawać także nerw językowo-gardłowy. Chory odczuwa wtedy jednostronny ból w uchu, korzeniu języka lub w tylnej ścianie gardła. Uczucie przeszywającego bólu (podobnego do rażenia prądem) może promieniować. Przypuszcza się, że nerwoból nerwu językowo-gardłowego może wynikać z uciskania przez naczynia krwionośne korzenia nerwu, schowanego w pniu mózgu.

W obrębie głowy pojawić się może jeszcze neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda. Jej objawem jest silny i nagły ból z tyłu głowy, od karku do brwi. Odczucie jest jednostronne i towarzyszyć mu mogą nudności, zaburzenia wzroku i światłowstręt, nadwrażliwość na dotyk czy szumy w uszach.

Reszta ciała

Ostry ból w okolicy barku lub łopatki, rozlewający się na całą rękę – to może być objaw neuralgii splotu ramiennego. Objawy nasilają się, gdy pacjent kaszle, kicha lub wykonuje ruchy głową, a także, gdy dotyka mięśnie w okolicy barku. Ten rodzaj nerwobólu może pojawiać się, gdy doszło do zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, a także jeśli występują nieprawidłowości w budowie okolicznych mięśni. Czasami ból występuje jednak samoistnie i nieznana jest jego przyczyna.

Nasilanie się dolegliwości bólowych podczas wzięcia oddechu jest też charakterystyczne dla nerwobólu międzyżebrowego. Pojawiający się wtedy ból zaczyna się między żebrami, w mostku i jest rwący, piekący lub uciskający.

Wirus wywołujący ospę wietrzną potrafi utaić się w organizmie na wiele lat. Jego ponowne uaktywnienie wiąże się z wystąpieniem półpaśca. W chorobie tej ponownie pojawiają się zmiany skórne, są jednostronne i umiejscawiają się w obszarach skóry unerwionych przez jeden korzeń rdzeniowy, najczęściej nerw międzyżebrowy. Przez cały okres występowania swędzącej wysypki utrzymują się zazwyczaj dolegliwości bólowe. U 10-15% chorych bóle te zostają powyżej 3 miesięcy po ustąpieniu zmian skórnych – mówi się wtedy o nerwobólu neuropatycznym po półpaścu.

Leczenie

W większości przypadków leczenie nerwobóli zaczyna się od niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. diklofenaku. Skuteczne okazują się też być leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina) i przeciwdepresyjne (np. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne). Ulgę może przynieść też ogrzanie bolącej okolicy.

Gdy leczenie farmakologiczne zawodzi, pomóc może fizjoterapia lub leczenie chirurgiczne, przeprowadzane w wybranych ośrodkach medycznych.

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.