artykuły
Udostępnij
Tagi

Elektrody kontra przejadanie

Prąd elektryczny w leczeniu zaburzeń psychicznych i schorzeń neurologicznych wykorzystywany jest już od ponad 80 lat. Najnowszym pomysłem jest zastosowanie go do leczenia obsesyjnych myśli o jedzeniu, prowadzących do zagrażającej życiu otyłości.

 

Elektrody kontra przejadanie

Zgodnie z naukową anegdotą profesor Uniwersytetu Rzymskiego Ugo Cerletti wpadł na pomysł wykorzystania prądu elektrycznego do leczenia osób z problemami neurologicznymi podczas wybierania idealnego kawałka mięsa na obiad. Gdy Cerletti nie był usatysfakcjonowany mięsem dostępnym w ulubionym sklepie, jego właściciel zaprowadził profesora do rzeźni, aby wybrał tam pożądany kawałek mięsa. W rzeźni Cerletti zobaczył po raz pierwszy na własne oczy, jak zwierzęta tuż przed ubojem ogłuszane są prądem, a ich zachowanie po elektrowstrząsie przypominało dobrze znane mu zachowanie ludzi podczas ataku epileptycznego. Profesor miał wtedy pomyśleć, że skoro rażenie prądem daje tak podobne efekty do ataku padaczkowego, to dlaczego nie leczyć „podobnego podobnym”.

Pierwszy, udany zabieg elektrowstrząsów u człowieka został wykonany przez profesorów Ugo Cerlettiego i Lucio Benimiego w kwietniu 1938 roku. Pacjent ze schizofrenią po otrzymaniu w kilkudniowych odstępach dawek prądu elektrycznego powrócił do zdrowia psychicznego. Nowa i tania metoda spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród psychiatrów i w szybkim tempie się upowszechniła. Było ona szczególnie popularna w latach 40. i 50. XX wieku, lecz od lat 60. zaczęto uznawać ją za dehumanizującą. Jednak już w latach 80., po udoskonaleniu metody i przy zastosowaniu leków zwiotczających mięśnie na czas zabiegu, elektrowstrząsy wróciły do łask. Okazały się bowiem optymalną terapią przy lekoopornej, nawracającej depresji z myślami samobójczymi lub stanami psychotycznymi czy w lekoopornej schizofrenii.

Zapobiec atakowi

Lepsze poznanie budowy mózgu oraz postęp technologiczny pozwoliły na opracowanie chipów, wszczepianych w tkankę mózgową, które aplikują bardzo delikatny elektrowstrząs w dokładnie zaplanowaną część mózgu. Ogranicza to ilość działań niepożądanych metody i potrafi zapobiec, m.in. powstawaniu ataków epileptycznych.

Najnowszy pomysł naukowców ze Stanford University zakłada wykorzystanie wszczepianych w głąb mózgu niewielkich elektrod do zahamowania obsesyjnego, chorobliwego objadania się u pacjentów z otyłością olbrzymią, u których inne metody redukcji masy ciała (w tym chirurgia beriatryczna) zawiodły. Badania kliniczne przy udziale sześciu śmiałków o BMI powyżej 45 mają rozpocząć się w ciągu najbliższych 5 lat.

Stworzony przez firmę NeuroPace chip miał pierwotnie zapobiegać napadom epilepsji u chorych na lekooporną padaczkę. Urządzenie po wszczepieniu najpierw jest w stanie monitorować i „uczyć się” wzorców fal mózgowych, z czasem zaś może samo wykrywać nadchodzący atak padaczkowy i mu przeciwdziałać poprzez zaaplikowanie niewielkiego impulsu elektrycznego w ściśle określony obszar mózgu.

Ta zdolność do uczenia się wzorców impulsów elektrycznych może być też wykorzystana do wykrycia, czy osoba otyła chorobliwie nie myśli o jedzeniu. W badaniu na otyłych myszach ze wszczepiony w jądro półleżące chipem udawało się przeciwdziałać nawykowym i niekontrolowanym napadom jedzenia.

Badacze chcą teraz upewnić się, czy niewielki chip będzie działał podobnie u ludzi. W pierwszej fazie badania, przez pierwsze pół roku, chip będzie monitorował aktywność mózgu i nie będzie ingerował w jego pracę. Przez kolejny rok urządzenie ma stymulować elektrycznie mózg, gdy wykryte zostaną wzorce związane z objadaniem się.

Jeśli metoda ta się sprawdzi, to będzie ona nadzieją dla pacjentów, u których żadne dotychczas znane sposoby redukcji masy ciała nie działały.

 

Na podstawie:

H. Wu et al., Closing the loop on impulsivity via nucleus accumbens delta-band activity in mice and man. PNAS 115(1) (2018) 192-197

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.