artykuły
Udostępnij

E-papieros (nie taki) bezpieczny

E-papierosy, przedstawiane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnego palenia, stały się ogólnoświatowym fenomenem. Badacze zwracają uwagę, że „bezpieczniejszy” nie oznacza „bezpieczny” i „bez wad”.

E-papieros (nie taki) bezpieczny

Według Światowej Organizacji Zdrowia tytoń pali 25% ludzkiej populacji, z czego w Polsce szacuje się, że jest około 10 milionów regularnych palaczy. Szkodliwość palenia papierosów udało się udowodnić naukowo dopiero w latach 50. XX wieku i dziś wiemy, że w przypadku niektórych nowotworów (krtani czy płuc) dym papierosowy jest przyczyną choroby u 80% chorych.

Nie dziwi więc potrzeba poszukiwania alternatywy dla palenia papierosów. Tym bardziej, że w skład dymu papierosowego wchodzi około 5000 substancji, mając wpływ na ludzki organizm. Ulegające pirolizie składniki liści tytoniu przekształcają się w związki o działaniu kancerogennym, toksycznym, teratogennym czy po prostu szkodliwym.

Wapowanie

Jednym z alternatywnym sposobów na przyjmowanie nikotyny jest tzw. wapowanie, a więc palenie papierosów elektronicznych. W urządzeniach tych grzałka przygrzewa specjalny płyn (e-liquid), tworząc aerozole obecnych w płynie substancji: głównie glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów (np. owocowych) oraz nikotyny. E-papierosy stały się szczególnie popularne wśród młodzieży, kobiet w ciąży oraz osób pragnących rzucić palenie papierosów. Przedstawiane są bowiem jako zdrowszy i bezpieczniejszy sposób na przyjmowanie nikotyny, pozbawiony szkodliwych substancji spotykanych w tradycyjnym dymie papierosowym.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California w Riverside nie pozostawia jednak złudzeń: przyjmowanie nikotyny i pozostałych substancji zawartych w aerozolach e-papierosów nie wpływa korzystnie na nerwowe komórki macierzyste. Komórki te obecne są w każdym momencie naszego życia w mózgu i pozwalają na jego regenerację dzięki zdolności tych komórek do różnicowania się w dojrzałe neurony.

Mózg w rozwoju

Naukowcy w swoim eksperymencie wykorzystali mysie kultury tkankowe. Udowodnili, że obecność substancji zawartych w liquidach wywołuje w nerwowych komórkach macierzystych występowanie zjawiska indukowanej stresem hiperfuzji mitochondriów (SIMH, ang. stress-induced mitochondrial hyperfusion). Podczas SIMH okrągłe, pojedyncze mitochondria (obecne w zdrowych komórkach) łączą się ze sobą, tworząc długą sieć, dzięki czemu stając się bardziej odporne na degradację. W ostateczności zjawisko SIMH może prowadzić do pękania mitochondriów i uwalniania do wnętrza komórki cząsteczek, mogących doprowadzić do śmierci komórkowej. Wszystkie komórki macierzyste są bardziej wrażliwe na procesy stresu komórkowego niż dojrzałe komórki, które z nich powstały.

Wysokie stężenia nikotyny w e-liquidach sprawiają, że receptory obecne w błonach komórkowych nerwowych komórek macierzystych są wręcz „zalewane” nikotyną. Prowadzi do otwierania się tych receptorów i wpuszczania do wnętrza komórki jonów, m.in. wapnia. Zbyt duże stężenie jonów wapnia w komórkach z kolei sprawia, że mitochondria zaczynają pęcznieć, zmieniają swoją morfologię i funkcję.

Obumieranie nerwowych komórek macierzystych jest szczególnie niebezpieczne u młodych osób, u których mózg przechodzi intensywne przemiany w okresie dojrzewania, oraz u kobiet w ciąży. Narażenie na wysokie stężenia nikotyny w tych kluczowych momentach rozwoju mózgu (w życiu płodowym i wieku dojrzewania) może prowadzić nawet do problemów z uczeniem się, zapamiętywaniem czy do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Uczynne boty

Naukowcy z University of Southtern California udowodnili z kolei, że w mediach społecznościowych boty (czyli automatyczne konta) generują ogromną ilość informacji przekonujących o braku szkodliwości wapowania. Hasztagi, stosowane przez ludzi, zdecydowanie różnią się od tych, które wykorzystują zaprogramowane konta społecznościowe. Boty używają niewielkiej liczby powtarzających się hasztagów, podkreślających tylko zalety e-palenia, podczas gdy normalni użytkownicy nie mają określeń, które znacząco by się powtarzały.

Dzięki takim zabiegom w świadomości konsumentów (szczególnie młodych) utrwalane jest przekonanie o całkowitym braku szkodliwości palenia e-papierosów, co jak udowadniają badania – nie do końca jest prawdą.

 

Na podstawie:

A. Zahedi et al., Mitochondrial Stress Response in Neural Stem Cells Exposed to Electronic Cigarettes. iScience 16 (2019) 250-269

J. W. Ayers et al., Why do people use electronic nicotine delivery systems (electronic cigarettes)? A content analysis of Twitter, 2012-2015. PloS one 12(3) (2017) e0170702

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.