artykuły
Udostępnij

Dieta matki, zęby dziecka

Dieta matki jest bardzo ważna dla przyszłego uzębienia dziecka zarówno w okresie prenatalnym, jak i po narodzinach, gdy malec karmiony jest piersią. Czy jeszcze nienarodzone dziecko można nauczyć zdrowego trybu życia?

Dieta matki, zęby dziecka

Kobiety ciężarne powinny zwracać szczególną uwagę na to, czy ich dieta jest dobrze zbilansowana i bogata w różne substancje odżywcze, witaminy oraz minerały. Dobrze dobrana, zdrowa dieta nie tylko poprawia samopoczucie przyszłej mamy, ale ma również niebagatelny wpływ na zdrowie jej nienarodzonego dziecka.

Nie podjadaj!

Przez dziesięciolecia pokutowało przekonanie, że ciąża to czas, gdy kobieta powinna „jeść za dwoje”. To nie do końca prawda, ponieważ dopiero w II trymestrze zapotrzebowanie energetyczne przyszłej matki wzrasta – i to średnio o 360 kcal dziennie; w III trymestrze posiłki ciężarnej powinny być średnio bogatsze o 475 kcal na dzień. Specjaliści zwracają uwagę na to, że dieta kobiety w ciąży nie powinna diametralnie różnić się od racjonalnego żywienia każdego człowieka, czyli powinna być zbilansowana, bogata w białko, związki wapnia, fluoru, fosforu oraz w witaminy.

Podjadanie między głównymi posiłkami oraz w nocy (i to niezależnie od tego czy jesteśmy w ciąży, czy nie) sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej oraz obniża pH w jamie ustnej. W szczególności sprzyjają temu słodkie posiłki, bogate w węglowodany, chętnie rozkładane przez bakterie próchnicotwórcze do kwasów, co sprzyja demineralizacji szkliwa oraz rozwojowi próchnicy zębów u matki.

Nocne podjadanie słodyczy w ciąży może wpłynąć nawet na przyszłe wybory żywieniowe dziecka! Około 4 miesiąca życia prenatalnego u dziecka rozwijają się receptory smakowe. Udowodniono, że duże spożycie słodyczy przez przyszłą matkę może wykształcić w dziecku większą skłonność do jedzenia pokarmów bogatych w węglowodany w dalszym życiu. A to z kolei może być w przyszłości sprzyjać większym problemom z próchnicą.

Zdrowa, czyli różna

Zęby mleczne u dziecka zaczynają się formować już około 6 tygodnia po zapłodnieniu. Najpierw wykształca się listewka zębowa a potem zawiązki zębów. Mineralizacja zębów mlecznych zaczyna się w 4. miesiącu życia płodowego, kończy zaś w wieku nastoletnim. Dlatego tak ważne jest, aby organizm matki dostarczył na samym początku odpowiednich składników budulcowych do stworzenia zdrowych i mocnych zębów u dziecka.

Do odpowiedniej mineralizacji organizmowi potrzebne są przede wszystkim sole mineralne (fosforu, fluoru, wapnia, magnezu, molibdenu, manganu czy żelaza) oraz witaminy (głównie A, C i D). Zbyt mała ilość witaminy A oraz jonów żelaza w diecie ciężarnej sprzyja hipoplazji szkliwa u dziecka, czyli pojawieniu się widocznych białych, żółtych lub brunatnych plamek czy zagłębień na powierzchni zębów. Do takich niedoborów dochodzi najczęściej, gdy ciężarna jest niedożywiona, wyeliminowała z diety pokarmy mleczne, świeże owoce i warzywa lub gdy ma problemy z trawieniem i prawidłową pracą wątroby.

Niedobór witaminy D w organizmie ciężarnej może prowadzić do zmniejszenia wielkości łuków zębowych, zniekształcenia szczęk i wyrostka zębodołowego u dziecka, co może powodować wady zgryzu, opóźnione wyrzynanie się zębów lub nawet zastopowanie tego procesu. Z kolei zbyt dużo witaminy D w diecie matki może powodować tworzenie się zbyt cienkiego szkliwa na powierzchni zębów dziecka. Podobne objawy do niedoboru witaminy D może dawać również niedobór jodu w diecie ciężarnej.

Hipoplazja szkliwa oraz opóźnienie wyrzynania się zębów u dziecka mogą być również spowodowane niedoborami soli wapnia oraz fosforanów w diecie matki.

Witamina C jest z kolei potrzebna rozwijającemu się organizmowi do produkcji kolagenu. Kolagen stanowi szkielet macierzy organicznej, na którym odkładają się kryształy fosforanu wapnia w procesie mineralizacji zębów. Gdy brakuje w diecie ciężarnej witaminy C, u dziecka obserwuje się cieńsze szkliwo oraz zaburzenia wzrostu zębów.

Dlatego też najlepszą profilaktyką stomatologiczną u kobiety ciężarnej lub karmiącej oraz jej dziecka jest zbilansowana dieta, bogata w białko, sole mineralne i witaminy.

 

Na podstawie:

R. Chałas, A. Kobylińska, M. Kukurba-Setkowicz, A. Szulik, E. Pels, Rola prawidłowego żywienia w okresie ciąży w aspekcie profilaktyki próchnicy zębów u dziecka i matki. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Nowa Stomatologia 2/2018, s. 85-90 | DOI: 10.25121/NS.2018.23.2.85

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.