artykuły
Udostępnij

Cukier czy słodzik?

Największa w historii analiza badań nad wpływem słodzików na zdrowie pokazuje, że nie pomagają one zrzucić zbędnych kilogramów ani nie wpływają na poprawę stanu zdrowia.

Cukier czy słodzik?

Analiza porównawcza została przeprowadzana przez naukowców z Niemiec, Francji oraz Węgier na podstawie wyników pochodzących z 56 dotychczasowych badań nad wpływem słodzików na zdrowie człowieka.

Co zamiast cukru

Słodzikami nazywamy zamienniki cukru, które przy takiej samej słodyczy mają zdecydowanie mniej kalorii niż sacharoza. Polecane są osobom z insulinoopornością oraz cukrzycą, ponieważ mają niskie indeksy glikemiczne (nie powodują dużego wzrostu zapotrzebowania organizmu na insulinę po posiłku). Chętnie po słodziki sięgają również osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy oraz osoby poddające się modzie na zdrowy styl życia.

Jest w czym wybierać, gdy chcemy zastąpić biały cukier mniej kaloryczną alternatywą. W produktach gotowych najczęściej znajdziemy słodziki syntetyczne, których dodatek zdecydowanie obniża cenę produktu. Pierwszym syntetycznym środkiem słodzącym, dostępnym na rynku, była sacharyna, która odegrała niebagatelną rolę podczas obu wojen światowych w czasie, gdy sacharoza była towarem deficytowym. Dziś oprócz niej spotyka się w żywności często aspartam oraz acesulfam K, setki razy słodsze od cukru. Warto wiedzieć, że słodzik aspartamowy nie powinien być dodawany do gorących napojów czy do ciast, ponieważ powyżej 100 stopni Celsjusza nabiera on metalicznego posmaku.

Coraz popularniejsze jako słodziki stają się też cukrole, czyli w większości naturalne lub półsyntetyczne alkohole cukrowe. Mają one słodycz nieco wyższą lub porównywalną z sacharozą, jednak są słabo wchłaniane przez nasz układ pokarmowy, dlatego dostarczają mniejszej liczby kalorii. Najpopularniejszymi cukrolami są sorbitol, mannitol, ksylitol czy erytytol. Zdecydowanie mniej znanym cukrolem jest tagatoza, posiadająca dokładnie taki sam smak jak sacharoza i tylko trochę mniej od niej słodsza. Naturalnie występująca w mleku i niektórych owocach tagatoza może zastąpić spokojnie biały cukier w wypiekach (na niej również wyrośnie ciasto drożdżowe!), obniżając ich kaloryczność.

Brak wpływu

Europejscy naukowcy przyjrzeli się wynikom 56 badań nad wpływem słodzików na zdrowie człowieka. Analizowane dane pochodziły zarówno od dzieci, jak i od dorosłych. Sprawdzano, czy substancje słodzące mają wpływ, m.in. na kontrolę masy ciała, stężenie glukozy we krwi, stan uzębienia a także na ryzyko zachorowania na choroby serca, nerek czy schorzenia psychiczne. Sprawdzano również prawdopodobieństwo zachorowania na raka u osób stosujących w diecie słodziki oraz u pozostałych osób. Analizowano, czy ilość przyjmowanych substancji słodzących zmienia ich wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Okazało się, że nie ma statystycznie znaczącego wpływu słodzików na zmniejszenie masy ciała u osób je stosujących. Słodziki nie przyczyniały się też do polepszenia zdrowia jamy ustnej ani nie wpływały na ryzyko chorób krążenia, nowotworów czy schorzeń nerek. Obserwacje te dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, i są niezależne od tego, jaką ilość substancji słodzących dany uczestnik badania przyjmował dziennie.

Autorzy analizy zwracają uwagę na to, że słodziki oszukują nasz mózg, jednak nie są w stanie oszukać naszego układu trawiennego. Zmniejszenie liczby kalorii przyjętych wraz z produktem słodzonym słodzikiem powoduje zazwyczaj uzupełnienie ich w inny sposób.

Inną kwestią, podjętą przez autorów badania, jest niska jakość dostępnych eksperymentów nad wpływem słodzików na zdrowie.

 

Na podstawie:

I. Toews et al., Association between intake of non-sugar sweeteners and health outcomes: systematic review and meta-analyses of randomised and non-randomised controlled trials and observational studies. BMJ 2019;364:k4718

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.