artykuły
Udostępnij

Ciąża jak ultramaraton

Sportowcy i fizjolodzy wciąż sprawdzają, gdzie leżą granice wysiłku fizycznego ludzkiego organizmu. Jednak każdy z nas ma pewien energetyczny limit, którego nie może przekroczyć – a niebezpiecznie blisko tej granicy maksymalnego zużycia sił plasują się kobiety w okresie ciąży.

Ciąża jak ultramaraton

Choć panuje powszechne przekonanie, że to w psychice tkwi klucz do bicia kolejnych rekordów sportowych, to może to być błędne założenie: naukowcy z Duke University dowodzą, że niezależnie od naszej sprawności fizycznej wysiłek, jaki na dłuższą metę możemy wykonywać, może być maksymalnie 2,5-krotnością wydatków energetycznych w czasie spoczynku. Jednocześnie udowodnili, że podczas krótkotrwałego wysiłku fizycznego ludzki organizm może na aktywność przeznaczyć około 5-krotności energii, jaką zużywa podczas spoczynku. Dobrze wpisuje się to w codzienną obserwację - możemy przebiec sprintem 100 metrów, ale tym samym tempem nie bylibyśmy w stanie przebiec maratonu. Co jednak nas ogranicza?

Ekstremalny wysiłek

Badacze, którzy opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie „Science Advances”, przyglądali się ludziom, którzy wykonywali ekstremalną aktywność fizyczną, w tym startowali w 2015 Race Across the USA (bieg na 5 tysięcy kilometrów w 20 tygodni), Tour de France, brali udział w wyprawach arktycznych czy ultramaratonach.

Żeby dokładnie zmierzyć przemianę materii u uczestników badania, zwykłą wodę do picia zastąpiono wodą znakowaną izotopami: 2H oraz 18O. Pozwalało to na lepsze i dokładniejsze śledzenie aktywności fizycznej w wyniku pomiarów poziomu tych izotopów w wytwarzanych przez ciało sportowców moczu, pocie czy dwutlenku węgla. W ten sposób naukowcy wiedzieli, ile energii zużywają organizmów sportowców podczas podejmowanych przez nich aktywności.

Wyniki pokazały, że krótkotrwały wysiłek fizyczny potrafi znacznie zwiększyć metabolizm do poziomu 5-krotnego zużycia energii względem stanu spoczynku. Jednak utrzymujący się dłużej intensywny wysiłek fizyczny, jak np. podczas zawodów Race Across the USA, powodował dostosowanie się organizmu do nowych warunków i „wyciszenie” metabolizmu do poziomu maksymalnie 2,5-krotności metabolizmu w czasie spoczynku. Przekroczenie tej granicy oznaczałoby bowiem szkody dla ciała i trawienie własnych tkanek na potrzeby pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Eksperyment wykazał, że po 20 tygodniach morderczego wyścigu (odpowiadającego pokonywaniu w tygodniu 6 maratonów) codziennie zawodnicy spalali aż o 600 kcal mniej niż na początku zawodów. To może tłumaczyć jednocześnie fenomen braku dalszego chudnięcia u zawodników tego typu zawodów po pewnym czasie.

Układ pokarmowy

Według badaczy wąskim gardłem (nomen omen) naszego metabolizmu jest układ pokarmowy. W pewnym momencie nie jest on w stanie przyswajać więcej energii z pożywienia, pomimo zwiększonego zapotrzebowania na energetycznego. Dlatego organizm stara się ten problem zrównoważyć spadkiem tempa metabolizmu podczas długotrwałego wysiłku.

Co ciekawe, naukowcy sprawdzili, że wydatki energetyczne kobiet w ciąży są bardzo zbliżone do tych, które spotykane są u ultramaratończyków. Ciąża u kobiety jest obciążeniem, w czasie którego 2,3-krotnie zwiększa się jej metabolizm, co niebezpiecznie zbliża się do ludzkich limitów długotrwałego wysiłku. Jest to prawdopodobnie przystosowaniem ewolucyjnym, które pozwoliło naszym przodkom na rodzenie dzieci o większych mózgach.

 

Na podstawie:

M. Price, Study of marathon runners reveals a ‘hard limit’ on human endurance. Science (2019) DOI: 10.1126/science.aay2874

C. Thurber et al., Extreme events reveal an alimentary limit on sustained maximal human energy expenditure. Science Advances 5(6) (2019) eaaw0341

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.