artykuły
Udostępnij

Bakteriobójcza pajęczyna

W opatrywaniu i leczeniu ran już niedługo mogą być wykorzystywane opatrunki z pajęczej sieci „wyprodukowanej” przez… bakterie – dzięki kilkuletnim badaniom brytyjskich naukowców powstał sztuczny jedwab o właściwościach bakteriobójczych.

Bakteriobójcza pajęczyna

Chyba wszyscy doskonale pamiętamy tę scenę z „Ogniem i mieczem” – po pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem, w którym ten drugi odniósł rany, Zagłoba woła do przyglądających się zajściu: Mości panowie! Do karczmy go zanieść! Trzeba go opatrzyć, chleba z pajęczyną zagnieść…

Kiemlicz w „Potopie” w podobny sposób opatrywał rany, robili to też starożytni Grecy i Rzymianie, którzy na oczyszczone mieszaniną miodu i octu rany nakładali pajęczyny z ziemią.

Specjalistka od pająków i chemik

To najlepszy dowód, że sieć pajęcza od dawna wykorzystywana była w medycynie, choć nie było żadnych naukowych badań, które tłumaczyłyby, „jak to działa”. Medycyna ludowa obywała się bez nich, ale bywała skuteczna. Bywała też punktem wyjścia dla badań naukowych. Punktem wyjścia do stworzenia nici przyspieszające regenerację tkanek i jednocześnie mającej właściwości bakteriobójcze było natomiast przypadkowe spotkanie ekspertki od pająków z profesorem chemii.

Dr Sara Goodacre, owa specjalistka od pająków, musiała niezwykle sugestywnie opowiadać o tkanych przez nie sieciach, skoro słuchający jej prof. Neil Thomas, chemik, entuzjastycznie odniósł się do jej pomysłu, by spróbować utworzyć pajęczą sieć w laboratoryjnych warunkach. W taki sposób naukowcy z uniwersytetu w Nottihgham rozpoczęli prace, które zaowocowały odkryciem, które może zrewolucjonizować leczenie ran, w tym trudno gojących się i pooparzeniowych.

Współpraca z bakteriami

Do tworzenia pajęczej sieci naukowcy wykorzystali bakterie Escherichia coli. Podobnie,jak zrobili to wcześniej ich koledzy z Niemiec, z uniwersytety Bayreuth, pozbawili bakterie chorobotwórczych właściwości, zaaplikowali im natomiast geny pochodzące od pająków. W konsekwencji bakterie zaczęły wytwarzać włókna na wzór nici pajęczych, równie wytrzymałe, a przy tym bardziej elastyczne. Następnie uzyskany materiał naukowcy wyposażyli w dodatkowe właściwości, nasączając syntetycznym lekiem przeciwbakteryjnym, lewofloksacyną. W ten sposób utworzyli jedwabny opatrunek o właściwościach bakteriobójczych (z którego substancja czynna uwalnia się powoli – dzięki temu opatrunek aktywny jest przez co najmniej pięć dni), nadający się do bezpośredniego nakładania na ranę, ułatwiający jej zasklepianie się poprzez pobudzanie wzrostu nowych tkanek.

Zaletą przeciwbakteryjnego syntetycznego jedwabiu ma być również to, że powstaje na bazie białka, które nie wywołuje stanów zapalnych czy reakcji alergicznych.

Obecnie trwają prace na komercyjnym zastosowaniem jedwabiu w gojeniu ran i regeneracji tkanek. Według naukowców, może on być stosowany między innymi w leczeniu stopy cukrzycowej, która jest częstą przypadłością diabetyków i nierzadko kończy się amputacją stopy. Opatrunki powstałe na bazie sztucznego jedwabiu mogą też być wykorzystywane w walce z bólem, jeśli na materiał nałożone zostaną substancje przeciwbólowe.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.