artykuły
Udostępnij

B12 remedium na Parkinsona?

Międzynarodowy zespół badaczy udowodnił, że jedna z aktywnych form witaminy B12 (kobalaminy) może leczyć przyczyny jednej z odmian choroby Parkinsona. Otwiera to ścieżkę do stworzenia nowej klasy leków, oddziałujących na źródło parkinsonizmu – a nie tylko na objawy.

B12 remedium na Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych, przewlekłych chorób neurodegeneracyjnych. Szacuje się, że dotyka ona około 1% osób między 40. a 60. rokiem życia na całym świecie, choć możliwe jest jej pojawienie się również w młodszym wieku. Rozwija się powoli, mimo to w ciągu kilkunastu lat zazwyczaj powoduje kalectwo. Pierwszymi objawami są zwykle spowolnienie ruchów i pewna niezgrabność, a z czasem dochodzi do spowolnienia procesów myślowych, problemów z równowagą i wykonywaniem takich prostych czynności, jak wstawanie z łóżka czy krzesła. Pojawia się też charakterystyczne drżenie, przez które przez wieki chorobę nazywano drżączką poraźną. Dostępne dziś leczenie jest skierowane na objawy, lecz nie na przyczyny choroby. Większość przypadków parkinsonizmu jest spontanicznych, a więc nie wynikających z dziedziczenia wadliwych genów.

W 2004 roku wykazano, że dziedziczna postać choroby jest związana z nieprawidłowościami w genie kodującym enzym LRRK2, znany też pod nazwą dardarina (od baskijskiego słowa oznaczającego „drżenie”). Mutacja w tym genie powoduje skrócenie dendrytów oraz zaburzenia w makroautofagii w mózgu. Naukowcy wierzą, że zahamowanie działania nieprawidłowej kinazy LRRK2 może zastopować postęp choroby Parkinsona, dlatego trwa światowy wyścig w stworzeniu skutecznego inhibitora tego białka, który znalazłby zastosowanie w klinice. Dostępne dziś inhibitory enzymu LRRK2 dają niezrozumiałe efekty uboczne lub w badaniach klinicznych mechanizm ich działania jest niejasny.

B12

Sytuację może zmienić odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców, którzy w czasopiśmie „Cell Research” opublikowali pracę nad rolą jednej z form witaminy B12 w leczeniu dziedzicznej postaci parkinsonizmu. W hodowlach komórkowych oraz podczas badań na tkance mózgowej okazało się, że kobalamina znakomicie zapobiegała neurotoksyczności nieprawidłowej kinazy LRRK2, a mechanizm jej działania okazał się odmienny od jakiegokolwiek dotychczas badanego preparatu przeciwko chorobie Parkinsona. Autorzy badania wierzą, że dzięki ich odkryciu otworzyła się nowa furtka w badaniach nad lekarstwem na przyczynę parkinsonizmu.

Warto wiedzieć, że pod nazwą kobalamina (lub witamina B12) kryje się kilka związków kompleksowych, które łączy obecność jonu kobaltu, a różnią ligandy koordynujące do kationu metalu. Za rozwikłanie budowy jednej z form witaminy B12 Nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymała Dorothy Growfoot Hodgkin.

Kobalamina odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jest regulatorem w procesie produkcji czerwonych krwinek, dlatego jej niedobory związane są z występowaniem anemii. Umożliwia też syntezę kwasów nukleinowych w komórkach. Bierze udział w tworzeniu otoczek mielinowych, ochraniających komórki nerwowe oraz w produkcji serotoniny, jednego z neurotransmiterów. Pobudza również apetyt.

Udowodniono, że niedobory witaminy B12 związane są z uczuciem osłabienia, anemią, a także szeregiem objawów ze strony układu nerwowego, w tym z: uczuciem drętwienia, mrowienia, zaburzeniami równowagi i chodzenia, trudnościami w koncentracji oraz spowolnieniem procesów uczenia się i zapamiętywania. Zbyt mała ilość kobalaminy w ciele związana jest również z wyższym ryzykiem chorób krążenia, ponieważ przyczynia się do tworzenia blaszek miażdżycowych, odkładających się wewnątrz naczyń krwionośnych.

Choć witamina B12 jest produkowana w jelicie grubym człowieka przez zamieszkujące tam bakterie, to niewystarczająca jej ilość jest w ten sposób przyswajana. Źródłem kobalaminy powinna być dieta, a witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: w mięsie, rybach, jajach, mleku. W diecie wegetariańskiej poziom witaminy B12 może zostać uzupełniony poprzez sięganie po produkty sojowe, wzbogacane w kobalaminę.

 

Na podstawie:

Adam Schaffner et al., Vitamin B12 modulates Parkinson’s disease LRRK2 kinase activity through allosteric regulation and confers neuroprotection. Cell Research 29 (2019) 313–329

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.