artykuły
Udostępnij

Anatomia pisana krezką

Do lamusa odszedł kolejny – wydawało się przez lata – pewnik co do budowy anatomicznej człowieka. Krezka (łac. mesenterium), czyli błona wyściełająca jamę brzuszną, taktowana do tej pory lekceważąco, „awansowała” do rangi organu.

Anatomia pisana krezką

Wydawnictwa encyklopedyczne nie poświęcały do tej pory krezce większej uwagi, zamieszczając jedynie lakoniczne informacje. Całe poświęcone jej wpisy ograniczały do jednozdaniowego komunikatu, charakteryzującego krezkę, jako podwójną blaszkę otrzewnej, zawierającą naczynia krwionośne, na której są zawieszone są narządy jamy brzusznej, między innymi jelito, żołądek, jajniki, jajowody. Były i nieco szersze opisy. Według jednego z nich krezka jest łącznotkankową błoną utrzymującą i stabilizującą narządy wewnętrzne jamy brzusznej tworzące przewód pokarmowy, także naczynia krwionośne oraz elementy układu nerwowego, wydalniczego i rozrodczego . Błonę tę tworzy podwójna blaszka wyściełająca jamę brzuszną, pomiędzy blaszkami są naczynia krwionośne, nerwy, naczynia i węzły limfatyczne.

Zaczął Leonardo

Pierwszy krezkę opisał ponoć Leonardo da Vinci, w 1885 roku angielski chirurg Frederick Treves, specjalizujący się w operacjach brzucha, sporządził jej opis anatomiczny (Treves był osobistym chirurgiem króla Edwarda VII, zasłynął też opieką nad Josephem Merrickiem, znanym jako człowiek – słoń z uwagi na deformację ciała).

Fakt istnienia krezki przez grubo ponad wiek od sporządzenia opisu anatomicznego Trevesa nie miał jednak dla lekarzy większego znaczenia. Lekceważono ją, nie przypisywano jej żadnych ról. Sądzono, że składa się z wielu różnych elementów, a więc, że ma rozdrobnioną strukturę.

Jednolity, osobny narząd

Że jest inaczej udowodnił prof. J. Calvin Coffey z Uniwersytetu Limerick w Irlandii. Badania nad krezką rozpoczął w 2012 roku, niedawno, bo pod koniec 2016 roku ich wyniki ogłosił w prestiżowym piśmie „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”. W ramach badań prof. Coffey wraz z zespołem ustalili, że krezka to jednolity, osobny narząd.

Jakie mogą być konsekwencje tego odkrycia? Specjaliści podpowiadają, że może ono pomóc w zrozumieniu patologii jamy brzusznej oraz w diagnostyce i leczeniu chorób układu pokarmowego i jamy brzusznej. Może skutkować mniejszą inwazyjnością wykonywanych w jej obrębie zabiegów, mniejszą liczbą powikłań po nich, szybszym odzyskiwaniem zdrowia przez pacjentów i prowadzić do obniżenia kosztów leczenia oraz rehabilitacji chorych. Jednak, by do tego doszło, konieczne są jeszcze dalsze badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, co do roli (bądź ról), jaką krezka pełni w organizmie człowieka. J. Calvin Coffey zapowiada ich przeprowadzenie, by przejść od poznania budowy krezki do zbadania jej funkcji.

Jednak odkrycie irlandzkiego badacza już zmieniło bardzo wiele. Po pierwsze zwiększyło o jeden liczbę organów, które ma człowiek. Po drugie – wpłynęło na zmianę treści zawartych w najsłynniejszym podręczniku anatomii, czyli w Anatomii Graya.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.